1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AFŞİN’DE YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TARLALARI YERİNDE İNCELENDİ
AFŞİN’DE YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TARLALARI YERİNDE İNCELENDİ

AFŞİN’DE YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TARLALARI YERİNDE İNCELENDİ

Afşin İlçemizde kuru alanlara yağlık ayçiçeği ekimi gerçekleştirilen alanlarda incelemelerde bulunuldu.

A+A-

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinesinde  kuru alanlara ekilişi yapılan yağlık ayçiçeği  tarlaları İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, KSÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Kadir SALTALI, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Ömer Süha USLU, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ahmet BALBABA, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin ÖNER, KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlileri ve  teknik personeller tarafından yerinde incelendi.

 

Yapılan incelemeler sonucunda; yüksek verimli ve kaliteli, bazı hastalık ve zararlılara dayanıklı, ilçenin iklim koşullarına en iyi adapte olabilen çeşitlerin ekildiği tarlalardan iyi sonuçlar alınacağı düşünülmektedir.

 

Afşin de yapılan yağlık ayçiçeği çalışmaları hakkında bilgi veren İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU’Afşinde 2012 yılında ilk olarak ekimine başlattığımız nadas alanlarında kuru bölgelerde yağlık ayçiçeği ekimi ile ilgili çalışmalara bu sene devam etmekteyiz, şu anki duruma göre başarılı sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyoruz, şu an bulunduğumuz bölge sulu tarımın yapılamadığı kuru alanlardır, bu çalışmaya başlarken araştırma kuruluşlarımızın desteği ile bölgeye uygun olacağı düşünülen çeşitler tespit edildi, bu çeşitler içerisinden bölgeye adapte olan ve iyi verim aldığımız çeşitler ile çiftçilerimizle birlikte ekim gerçekleştirdik. Bizlerde yağlık ayçiçeği ekiminin arttırılması için Kahramanmaraş olarak katkı sağlamayı düşünüyoruz, ekili alanlar teknik elemanlarımız tarafından mutat aralıklar ile kontrol edilmekte. Yapılan bu gibi çalışmalar ile tarımın birçok dalında Kahramanmaraş’ı ileri seviyelere taşımayı hedefliyoruz’ dedi.

 

Ayçiçeği; içerdiği yüksek orandaki (%22-50) yağ miktarı nedeniyle, bitkisel ham yağ üretimi bakımından günümüzde önemli bir yağ bitkisidir. Ayçiçeği yağı yemeklik kalitesi уönünden tercih edilen bitkisel yağlar arasında ilk sırayı almaktadır. Dolayısı ile Dünya’ da birçok ülkede ekonomik düzeyde tarımı yаpılmаktаdır.

 

Ayçiçeği yağı; içerdiği çoklu doymamış yağ asitleri oranının yüksek, doymuş yağ asitleri oranının ise düşük olması nedeniyle, beslenme değeri en yüksek olan bitkisel yağlardan birisidir. Ayçiçeği yağı; sıvı olarak yemeklerde ve kızartmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, diğer bitkisel yağlarla karıştırılmak suretiyle yemeklik ve sofralık margarin yapılarak da tüketilmektedir. Bugün, dünya bitkisel ham yağ üretiminin % 12.6’sı ayçiçeğinden karşılanmaktadır.

 

Ülkemizde yıllara göre değişmekle beraber, yıllık 220-380 bin ton ayçiçeği yağı üretilmektedir. Türkiye bitkisel ham yağ üretiminin % 46.7’si ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Ayçiçeği; yıllara göre değişen, yıllık 1 milyon tonluk ham yağ ithalatının önüne geçebilmek ve yağ açığımızı kapatmak için üretebileceğimiz en önemli yağ bitkisidir.

 

İlçe de kuru alanda ekiliş alanı 6000 dekar olmakla birlikte, pazarlama koşullarının iyileşmesiyle ekiliş alanlarının daha da artacağı düşünülmektedir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.