1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AFŞİN 5. YEMLİHA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AFŞİN 5. YEMLİHA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AFŞİN 5. YEMLİHA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “Ülkemizin kültürel zenginlikleri, bizleri birbirimize sımsıkı bağlıyor. Bu kadar değeri bünyesinde barındıran belki de başka bir toplum yoktur” dedi.

A+A-

     Nevzat Pakdil, Sevde Bayazıt Kaçar, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Kahramanmaraş Merkez İlçe Necati Okay, AK Parti Göksun İlçe Başkanı Talhat Koska, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca, AK Parti Afşin İlçe Başkanı Fevzi Kaynak,  Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş, Maraş Sağlık İl Müdürü Dr. İlter Çitil, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ahmet Balbaba ve vatandaşlar katıldı.

 

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Türkiye’nin her köşesinin kültürel değerlerle dolu olduğunu, medeniyetimizin de bu değerlerle zenginleştiğini belirterek, “Kahramanmaraş, tarihi, şairleri ve diğer değerleriyle birçok ilimizden ayrı güzelliklere ve özelliklere sahip bulunmaktadır. Kentin en önemli tarihi miraslarından biri de Afşin'deki Eshab-ı Kehf külliyesidir. Eshab-ı Kehf külliyesinin tanıtılması, bu zenginliğimizin herkes tarafından bilinmesi için bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen Yemliha Yürüyüşü'nün ayrı bir önemi bulunmaktadır. Kültürümüz çatışmayı değil, bir ve beraber olmayı gerektirmektedir. Çatışma bir kültürü oluşturmamakta, hatta toplumsal çözülmeye sebep olmaktadır. Yemliha Yürüyüşü ve etkinlikleri gibi kültürel çalışmalar toplumsal dinamiklerimizi oluşturmaktadır. Bu değerlerimizin kıymetini bilmeliyiz ve sımsıkı sarılmalıyız” şeklinde konuştu. Pakdil açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Eshab-ı Kehf bu bölgenin hatta ülkemizin en kıymetli değerindendir. Afşin Belediye Başkanımız Fazlı Aydoğan, İlçe Başkanımız Fevzi Kaynak ve Afşin’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin gayretleriyle Eshab-ı Kehf'i hem Türkiye’nin hem de dünyanın gündemine gelmiştir. Kültürel miras veya kültür mirası  şu anda dünya literatüründe de çok önemlidir. UNESCO’da Dünya kültür mirasını korumaya yönelik ciddi çalışmalar yapmaktadır. Biz de kendi kültür mirasımıza sahip çıkmalıyız. Ülkemizin kültür ve sanat mirasının yaşatılması, korunması gelecek nesillere aktarılması, kültür ve sanat birikimimizin zenginleştirilmesi açısından son derece önemlidir. Bu düşüncelerle yapılan bu etkinlikleri canı gönülden destekliyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

5.Geleneksel Eshab-ı Kehf Yemliha Yürüyüşünün ardından sergi açılışı, ödül töreni, ikram etkinlikleriyle devam etti. 2 Hariran 2013 Pazar günü ise Yediler Koşusu, Yediler Bisiklet Yarışı, Eshab-ı kehf Off-road Yarışları yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.