1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ADLİ YARDIM PROJESİ TANITILIYOR
ADLİ YARDIM PROJESİ TANITILIYOR

ADLİ YARDIM PROJESİ TANITILIYOR

Kahramanmaraş Barosu tarafından, Özel İdare İş Merkezi önünde açılan stantla, adli yadım hizmetleri hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.

A+A-

    Baro Başkanı Metin Doğan, stant açılışında yaptığı açıklamada, adli yardımın adil yargılanma hakkının kullanılması açısından çok önemli olduğunu belirtti. Adli Yardım Komisyonu tarafından hazırlanan broşürler ve avukatlar tarafından yapılacak danışmanlık hizmetleriyle 2 gün boyunca vatandaşları konu hakkında bilgilendireceklerini ifade eden Doğan, amaçlarının sadece yoksul vatandaşlara hukuki destek sağlamak olduğunu dile getirdi.
Kahramanmaraş Barosu’nun 2013 yılında 38’i erkek, 284’ü bayan toplam 349 vatandaşa adli yardım hizmeti verdiğini kaydeden Doğan, şöyle konuştu:
“Yoksul bir kimsenin gerekli harz ve masrafları sağlayamama nedeni ile aslında haklı olduğu bir davayı takip edememesi ve özellikle kendisini bir avukatla temsil ettirememesi sonucunda haklı olduğu bir davayı kaybetmektedir. Bu durum sosyal devlet ilkesi ile hak arama özgürlüğü ve en önemlisi kutsal savunma hakkı ile bağdaşır bir durum değildir. Ancak özellikle son dönemde gerek Kahramanmaraş merkez itibariyle adli yardım görevlendirilmesinde yapılan sayının ilçelere oranla daha az oluşu gerekse hak sahibi kişilerin bu yardımdan haberdar olmadıkları için çeşitli sivil toplum kuruluşlarına başvurarak hukuki yardım konusunda destek istemeleri hareket noktamız olmuştur. İlimiz merkezinde özellikle adli yardım bürosunun tanıtımını sağlamak ve insanların büromuza daha rahat ve hiçbir aracı kuruma gerek kalmaksızın hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayarak adaletin maddi imkanı olmayan vatandaşlarımız için de tecelli etmesini sağlamak amacıyla böyle bir tanıtım projesi ihtiyacı duyulmuştur. Adli yardım nedir, kimler faydalanabilir, adli yardıma nasıl müracaat edilir, adli yardım bürosu nerededir sorularının cevaplarının yer aldığı broşürlerle de vatandaşlarımızın bu hizmete kolay ulaşması amaçlanmıştır. 2 gün boyunca burada yapacağımız bilgilendirmelerle adli yardımın amacına ulaşmasına katkı sağlayacağımızı ümit ediyorum.”
Doğan sözlerinin sonunda, projeye katkı sağlayan Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.