1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ADANA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU İLİMİZDE TOPLANDI
ADANA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU İLİMİZDE TOPLANDI

ADANA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU İLİMİZDE TOPLANDI

Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ilimizde toplandı.

A+A-

     15-16 Haziran tarihlerinde belediyemiz ev sahipliğinde şehrimizde toplanan Prof. Dr. Tamer GÖK başkanlığındaki Adana Koruma Kurulu, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Başkan Yardımcısı Mustafa Uzunlar, İmar ve Şehircilik Müdür Yardımcısı ve KUDEB sorumlusu Fatih Adanır ve KUDEB personelleri eşliğinde şehrimizin konularına yönelik toplantı gerçekleştirdiler.

 Kentimizin sahip olduğu ve dünya kültüründe önemli bir statü kazandığı Germenicia Antik Kenti arkeolojik sit alanı, çalışmalarının halen devam ettiği ve sona yaklaşılan Tarihi Çarşı Bölgesi, tescilli minaresinin yanında minareye uygun yeni yapı olarak projelendirilen Mağaralı Cami ve diğer gelişmelerin, gerek yerinde gerekse projeler üzerinde incelenmiştir.

Bu bağlamda öncelikle gelen değerli kurul hocalarımız ve kurul uzmanlarımıza şehrimiz gezdirilmiştir. Şehrimizin yüksek bir noktasında İmar ve Şehircilik Müdür yardımcısı KUDEB sorumlusu Fatih Adanır kentin tarihi gelişimi ile ilgili koruma kuruluna bilgi aktarmıştır. Şehrimizin konularından olan Mağaralı Camii ye gidilerek alan incelenmiş ve Mağaralı Cami projesi tartışılmıştır. Sonrasında ise kentin doğusunda yer alan arkeolojik sit alanı sahada yerinde incelenerek plan süreci konusunda ön bilgiler alındı.

Kentin 1600 yıllık tarihinin gün yüzüne çıktığı ve dünya kültüründe çok önemli bir konuma sahip olduğu Arkeolojik Sit Alanı Germenicia antik kentinin Kahramanmaraş bağlamında geleceği ve plansal gelişimi incelendi.

 Bu inceleme sonrasında inceleme belediyemizde proje bağlamında devam ederken,  projeyi hazırlayan firma adına Yrd. Doç. Arkeolog Rıfat Ergeç Germenicia antik kentin tarihsel gelişimi üzerine bir sunum yapmış, KUDEB uzmanı Arkeolog Şeref Narlı, arkeolojik sit alanı koruma amaçlı imar planını hazırlayan firma yetkilisi, sayın başkanımız, başkan yardımcımız eşliğinde konu kurul toplantısında geniş açılımlı olarak tartışıldı.

Günün sonunda tarihi çarşı bölgesi gezilerek yapılan uygulama ve çarşının geldiği aşama incelendi. Sorun görülen noktalarda özellikle durulmuş ve yerinde çözüm üretilirken, yer yer çarşı esnafının da dinlenildiği gezide koruma kurulu üyeleri memnuniyetlerini dile getirdiler.

16 Haziran Pazar günü gün öncesi yerinde yapılan incelemelerin proje bağlamında dönüşümleri konuşulmuş, arkeolojik sit alanı, tarihi çarşı bölgesi, Mağaralı Cami gibi kentimizi etkileyen konular karara bağlandı.

Aynı zamanda şehrin bu denli önemli konularında koruma kurulu tarafından gösterilen hassasiyeti ve konuların yerinde incelenmesi ve karar bağlanması sürecinde kurulun gösterdiği hassasiyet ve üstün çabayı takdir ederek memnuniyetlerini dile getirmiştir. Bu süreç boyunca da sayın başkanımız personellerini yalnız bırakmayarak çalışmalara katılımda bulunarak koruma kurulu hocalarla kentin geleceğine yönelik fikir alışverişinde bulunmuştur.

Çalışmalar sonrasında belediyemizden ayrılan koruma kurulu uzmanlar ve hocalarımız belediyemizin misafirperverliğinden duydukları memnuniyetlerini dile getirerek sayın başkanımıza ve KUDEB ekimize büyük teşekkürler sunmuşlardır.

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile birlikte, Adana Anıtlar Kurulu’ndan Kurul Başkanı Prof. Dr. Tamer Gök, Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. R. İpek Durukan, Bölge Kurul Müdürü Hasan Batun, Kurul üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tosun, Yrd. Doç. Dr. Muhammet Görür, Hamza Taşkeser, Kadir Ateşok, Kahramanmaraş Müze Müdürü Ayşe Ersoy, Kudeb Sorumlusu Fatih Adanır ve Kudeb Ekibi’nden oluşan bir heyet restorasyon çalışmaları devam eden çarşılarda incelemelerde bulundular.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.