1. HABERLER

  2. 2013’TE YÜKSEK FAİZ KARLARIMIZI AŞINDIRDI
2013’TE YÜKSEK FAİZ KARLARIMIZI AŞINDIRDI

2013’TE YÜKSEK FAİZ KARLARIMIZI AŞINDIRDI

İSO 500’de Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) ‘nin dokuz üyesinin olması bizleri onurlandırmıştır.

A+A-

 Beş yüz büyük firmanın yarısından fazlasının(297) Anadolu’dan çıkması beni ayrıca memnun etmiştir. Bu, sermayenin Anadolu’ya yayıldığı manasına gelir. Diğer memnuniyet verici bir husus Kahramanmaraş ‘lı firmaların tamamının imalat sanayinde faaliyet göstermeleridir. Bu önemli çünkü ekonomik gelişme imalat sanayinin ekonomi içindeki ağırlığını artırmaktan geçer. 

2012 yılında elde ettiğimiz karların üçte birini finansmana ayırırken, 2013 yılında yaşadığımız finansal istikrarsızlık sonucu karlarımızın yarısını finansmana  ayırmak zorunda kalmamız, siyasi dolayısı ile finansal istikrarın ne kadar önemli olduğunun, düşük faizin reel sektör için ne demek olduğunun göstergesidir. 2013’te yaşadığımız 6 aylık finansal istikrarsızlık,yüksek faiz karlarımızı aşındırmıştır.

Dikkat etmemiz gereken diğer bir konu, borç/özkaynak oranının son on yılın en yüksek seviyesine(132,4) çıkmış olmasıdır. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde yetmiştir. Bol ve ucuz paranın rehavetine kapılmış görünüyoruz.Şirketlerimizin en küçük finansal çalkalanmada kur ve faiz karşısında ne kadar kırılgan olduğunu 2013’te test ettik.Faaliyet alanında göstermiş olduğumuz başarıyı finansman sağlamada ve kullanmada gösteremiyoruz. Daha çok banka kredisi kullanıyoruz. İçinde bulunduğumuz bol ve ucuz para döneminde neredeyse negatif faizli tahviller ve başka finansal enstrümanlar  mevcut.

Gelecek yıllarda ilk 500’deki Kahramanmaraş’lı firma sayısını artırmalıyız, bunun için en başta ulaşım altyapımızı tamamlamalıyız. Yeni OSB’ ler kurmalı ve buralara yapılacak  yatırımlarda tüm sektörlerin,  yüksek teknolojiye yatırım yapmasını  teşvik etmeliyiz. İhracatımızda, yüksek teknolojili ürünlerin oranı son derece düşüktür.  AR-GE’ye ayırdığımız payı mutlaka artırmalıyız.

Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) başkanı olarak ilk 500’e giren  şirketlerimizin yöneticilerini ve emekçilerini kutlar,  başarılarının devamını dilerim. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.