1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 1 ARALIK 2013 DÜNYA AIDS GÜNÜ
1 ARALIK 2013 DÜNYA AIDS GÜNÜ

1 ARALIK 2013 DÜNYA AIDS GÜNÜ

HIV/AIDS hastalığı ilk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Haitiden gelen göçmenlerde tanımlandı ve hastalığa AIDS (AcquiredImmunoDeficiencySyndrome) Kazanılmış Bağışıklık Yetmezlik Sendromu Virüsü adı verildi.

A+A-

 1984 yılında ise AIDS'e neden olan virüs "HlV" (HumanImmunodcficiencyv inıs) (insan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) izole edildi. Bu virüs vücudun savunma gücünü zayıflatmakta. yıkmakta ve normal koşullarda tedavi edilebilen hastalıklar. savunma gücü yetersiz kaldığından tedavi edilmemekte idi.


AIDS, Birleşmiş Milletler HIV AlDS Ortak Programı UNAlDS 2012 yılı raporuna göre: dünyada 2012 yılında 2 milyon kişinin HiV'e yakalandığı tahmin edilmektedir. Yine aynı raporda dünyada 35.3 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 2012 yılı içinde 1.6 milyon kişinin AİDS nedeni ile öldüğü tahmin edilmektedir. .

1995 yılından bu yana 1 Aralık Dünya AIDS günü ve takip eden hafta ise AIDS haftası olarak anılmaktadır.

HIV Nedir?

Human Immunodefieieny Virüs (insan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) bağışıklık sisteminin içine yerleşerek bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür.

Kanında HiV virüsü bulunan kişilere Hİv pozitif denir.Bu kişiler aynı zamanda (Anti-HiV testi=ELİSA testi pozitif kişilerdir.

AİDS nedir?

AiDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobu Hİv (hiv)adı verilen virüstür. HiV virüsü girdiği vücut bağışıklık sistemini etkileyip yok eder.

HlV/AİDS BULAŞMA YOLLARI

Virüsün bulaşma yolu temelde vücut sıvıları ile olmaktadır.Bu nedenle kan,meni gibi virüsün daha yoğun olduğu vücut sıvılarının virüsün iletiminde yeri büyüktür.Korunmasız cinsel ilişki Kan ve kan ürünleriyle anneden bebeğe geçiş şeklinde üç önemli yolla bulaşmaktadır.

Bu nedenle öpümek tokalaşmak ortak duş -banyo alanlarını ve tuvaletleri kullanmakla gözyaşı ter tükürük ile tabak çatal bıçak bardak paylaşılmasıyla Hİv bulaşmamaktadır.

HiV TESTLERİNİN AMACI

HiV teşhisi için kullanılan testler hastanın kanında HİV 'e karşı gelişmiş olan koruyucu maddeleri (antikor/antijen)saptamak amacıyla yapılır.Korunmasız her türlü cinsel ilişki güvenli olmayan kan alışveriş sonrası ve hamilelik öncesi Hiv testi yapılması tavsiye edilir.

HiV TESTLERİNDE GİZLİLİK ESASTIR.

HİV/ AİDS Sağlık Bakanlığı 'na bildirilmesi zorunlu bir hastalıktır.Bildirimler isim vermeksizin kodlanarak ve sadece T.C Sağlık Bakanlığına bildirilir.

KORUNMA

HİV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve diğer hastalıklarda olduğu gibi korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. Cinsel eğitim ve HİV/AİDS eğitim programları cinsel davranışı etkileyerek ,azaltarak ya da kondom kullanımını arttırarak riskli cinsel davranışları azalttığı saptanmıştır. AİDS ile mücadelenin temelini koruyucu önlemler oluşturmaktadır. Dünyada ve ülkemizde hala en yaygın bulaşma yolu cinsel ilişki olan AiDS 'e karşı toplumun korunması ve enfekte olan kişilere sosyal destek sağlanması yönünde halkın bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.